- Kiedy? W październiku 2023
- Z kim? Z Dominikiem
Druga część opowieści o Zielonej Górze i jej okolicach.
Córka z nieprawego łoża
Na salonach w Berlinie mówi się, że matka Doroty — Anna Charlotta wdała się w romans z polskim dyplomatą Aleksandrem Batowskim
Jest 21 sierpnia 1793 roku, gdy w rodzinie Piotra Birona na świat przychodzi kolejna córka. Dorothea ma już trzy starsze siostry i ani jednego brata. Na dodatek Piotr Biron najprawdopodobniej nie jest jej prawdziwym ojcem. Na salonach w Berlinie mówi się, że matka Doroty — Anna Charlotta wdała się w romans z polskim dyplomatą Aleksandrem Batowskim. Mimo to Piotr Biron uznaje córkę. Siedem lat później Dorothea odziedziczy po nim między innymi Günthersdorf (Zatonie).
Dorothea zakochuje się w Adamie, wychodzi za mąż za Edmunda i romansuje z Karolem
15-latka w planie na życie bierze pod uwagę wyjście za Adama Czartoryskiego
Dorothea nie mieszka z rodzicami. Więcej czasu spędza z Luizą Radziwiłł. To dzięki niej zdobywa gruntowne wykształcenie, a przy okazji nabywa propolskich sympatii. Jako 15-latka w planie na życie bierze nawet pod uwagę wyjście za Adama Czartoryskiego. Małżeństwo jednak nie dochodzi do skutku z winy samego Czartoryskiego. Blisko 40-letni mężczyzna odrzuca zaloty nastolatki.
22 kwietnia 1809 szesnastoletnia Dorothea zostaje więc żoną Edmunda de Talleyranda, potomka znanego francuskiego rodu. Stryjem jej męża jest polityk okresu rewolucji francuskiej i pierwszej połowy XIX wieku — Charles-Maurice Talleyrand de Périgord, kolega jej biologicznego ojca. Dorothea — młoda, błyskotliwa, inteligentna i piękna — szybko staje się jego doradczynią, a potem również kochanką. Towarzyszy mu między innymi na Kongresie Wiedeńskim, gdzie dokonuje się nowy podział wpływów w Europie.
Gdy w 1838 roku Charles-Maurice umiera to Dorothea dziedziczy po nim majątek, a także tytuł książęcy Talleyrand de Périgord. Wcześniej Charles-Maurice oddał jej już tytuł księżnej Dino.
Dorothea korzysta z życia jako rozwódka
Księżna Dino to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych postaci tamtych czasów
Dorothea jest bogata i wolna (kilka lat wcześniej rozwiodła się z Edmundem i nie wyszła ponownie za mąż). Wraca do Günthersdorf, rozbudowuje pałac i czyni z tego miejsca centrum życia kulturalnego i politycznego, odwiedzają ją głowy państw, przedstawiciele arystokracji i artyści. Dorothea podróżuje również po Europie, odwiedza dwory królewskie i książęce, korzysta z życia. Jej sława jest ogromna. Księżna Dino to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kobiecych postaci tamtych czasów.
W 1861 musi jednak zarzucić podróżowanie, jest coraz bardziej schorowana. Rok później, mając 69 lat, Dorothea umiera w swoim drugim zamku — w oddalonym o 40 kilometrów od Günthersdorf Saganie.
Obecnie Günthersdorf to Zatonie, część Zielonej Góry.
W 1945 roku pałac księżnej Dino podpaliła armia czerwona, ocalałe mury budowli przez lata popadały w ruinę. Do czasu. W 2020 roku oddano do użytku zrewitalizowana park, a pozostałości po posiadłości goszczącej największe postacie XIX wieku udostępniono odwiedzającym.
Około 20 kilometrów od Zielonej Góry znajduje się jeszcze rezerwat Bukowa Góra koło wsi Bobrowniki, która również należała do ojca księżnej Dino. To tutaj można wejść na Białą Górę i obserwować z niej Śląską Ochlę i zakole Odry oraz liczne ptaki, które wybrały to miejsce na swój dom.
Przeczytaj również:
Pisząc historię księżnej Dino korzystałam m.in. z: