- Kiedy? W październiku 2023
- Z kim? Z Dominikiem
Nazwa miasta pochodzi od wzgórza winnego, które niegdyś nazywano zielonym. To tam zlokalizowana jest dziś najbardziej znana budowla — zielonogórska palmiarnia. Dom dla gigantycznych roślin, a przy okazji restauracja, kawiarnia i od kilkudziesięciu lat miejsce spotkań mieszkańców i mieszkanek (coś o tym wiem, bo moi rodzice poznali się na tańcach w Palmiarni w czerwcu 1969 roku, a już kilka miesięcy później wyprawiali huczne wesele).
Tradycje winiarskie
Po wojnie tradycja winiarską zaczęła zamierać, choć winobranie organizowano nieprzerwanie
Tradycja winiarska w tym mieście, jak i w całym regionie, sięga średniowiecza. Na stokach okolicznych wzniesień dojrzewały w słońcu winogrona, które jesienią zamieniano w przednie wino. Tradycją są również winobrania — święto winiarzy, którego termin już od 1842 roku wyznaczała Rada Miejska i którym często towarzyszyły barwne korowody.
Po wojnie tradycja winiarską zaczęła zamierać, choć winobranie organizowano nieprzerwanie. Mam zdjęcia mamy i jej przyjaciółki, które, z wymalowanymi na policzkach kwiatami i w barwnych sukienkach, idą w korowodzie przez miasto. Winobranie to duża część ich wspomnień z młodości.
W ostatnim czasie, dzięki lokalnym wytwórcom, coraz więcej winnic odżywa, a ze starych szczepów winogron znów produkowane jest wino.
Jeśli chcielibyście wybrać najlepszy termin na wizytę w tym mieście polecę Wam Dni Otwartych Piwnic Winiarskich w okolicy Majówki lub wrześniowe winobranie.
Parki Zielonej Góry
Zielona Góra to nie tylko winiarskie tradycje, ale również miasto parków. Które warto odwiedzić?
Park Tysiąclecia
Wśród realizacji firmy Georga Beuchelta znajduje się między innymi Most Grunwaldzki we Wrocławiu, mosty na Odrze, a także linia kolejowa Bagdad-Damaszek
Dawniej w tym miejscu istniał ewangelicki Cmentarz Zielonokrzyżowy. To tu pochowano między innymi znanego mieszkańca Grunewaldu (dawna nazwa Zielonej Góry) — Georga Beuchelta. Ten pruski przedsiębiorca pod koniec XIX wieku założył świetnie prosperującą firmę produkującą mosty, elementy stalowe, tory i wagony. Wśród ich realizacji znajduje się między innymi Most Grunwaldzki we Wrocławiu, mosty na Odrze, a także linia kolejowa Bagdad-Damaszek! Dziś tradycję firmy kontynuuje zielonogórski Zastal.
W latach 60-tych cmentarz zlikwidowano, a na jego miejscu założono park miejski. Groby usunięto, z wyjątkiem mauzoleum Beuchelta, a parkowi nadano nazwę nawiązującą do tysiącletniej historii polskiej państwowości.
Dziś w tym miejscu znajdziecie potężne lipy, klony i miłorzęby japońskie, obleganą tężnię solankową, domki dla jeży* (!) oraz sensoryczny plac zabaw dostosowany dla dzieci z niepełnosprawnościami!
Park Winny i Palmiarnia
.
Jeśli będziecie w Zielonej Górze nie możecie pominąć wzgórza winnego i Palmiarni. Na stokach będziecie mogli podejrzeć jak uprawia się winorośl — Zielona Góra to jedyne miasto w Polsce, które może poszczycić się winnicą zlokalizowaną w samym jego centrum.
Park i Las na Wzgórzach Piastowskich
Z Górki Tatrzańskiej Zielonogórzanie zjeżdżali kiedyś na nartach
Park stanowi miejską część Wzgórz i Lasu Piastowskiego (Piasten-Höhe) i, jak możecie się domyślić, położony jest na wzgórzach. W jego granicach znajdziecie pozostałości po dawnej restauracji Piasten-Höhe — dziś w jej budynku znajduje się siedziba kurii.
W znacznie większej i bardziej dzikiej części — Lesie Piastowskim będziecie mogli za to poczuć się jak na spacerze w górach. Jest tam nawet Góra Tatrzańska, z niedziałającym już wyciągiem. Wyobraźcie sobie, że kiedyś Zielonogórzanie zjeżdżali tutaj na nartach!
Znajdziecie tam również źródlisko niewielkiej rzeczki. To Pustelnik. Idąc wzdłuż jego biegu można dojść do Dzikiej Ochli, w której zlokalizowane jest miejskie kąpielisko.
Źródlana Dąbrowa
To powierzchniowy pomnik przyrody (przyznam, że po raz pierwszy się z takim określeniem spotkałam). Położony na 33 hektarach rezerwat ma za zadanie chronić źródliska i rzadkie gatunki roślin. Znajdziecie tu liczne rzeczki i stawy oraz dróżki do spacerowania. Las jest przepiękny, a szemrząca woda dodaje mu uroku.
To tyle na teraz — mam już przygotowane odcinki o Zatoniu oraz Zaborze. Już wkrótce!
- Żródło: www.wzielonej.pl