- Kiedy? W sierpniu 2023 i styczniu 2024
- Z kim? Z Dominikiem
Bałtyk jest fajny latem i zimą. Tak się złożyło, że w ubiegłym roku trafiliśmy do Rogowa, a w tym roku pojechaliśmy do Grzybowa. Miejscowości położone są blisko siebie i może nie są zbyt urokliwe, ale za to plaże mają całkiem ładne. Pośrodku znajdziecie jeszcze Rezerwat przyrody Wydmy między Dźwirzynem a Grzybowem, więc jak tu traficie koniecznie idźcie na dłuższy spacer!
Z Rogowem wiąże się również pewna tragiczna historia.
Sól zamiast śniegu
Nikt nie liczył kosztów, za to Goebbels liczył na sukces.
Jeszcze kilka miesięcy wcześniej mieszkańcy Kolbergu mogli obserwować ekipy filmowe w mieście i na jego obrzeżach. Nikt nie liczył kosztów, za to Goebbels liczył na sukces. „Kolberg” miał podnieść morale przegrywającej armii i przypomnieć o zwycięstwie sprzed ponad wieku.
Gdy latem 44 roku kręcono sceny zimowej batalii, do Kolbergu przywieziono pociągiem tony soli, które miały udawać śnieg*.
Wodnopłaty na ratunek
Linia kolejowa, którą niedawno wieziono sól mającą udawać śnieg upada.
Teraz jest 4 marca 1945 roku. Do Kolbergu wkracza Armia Czerwona, a do nieodległej wioski Kamp przylatują wodnopłaty ewakuacyjne. W mieście i okolicach jest wiele kobiet i dzieci, które przyjechały tutaj szukać schronienia przed bombardowaniami niemieckich miast w ramach Kinderlandverschickung. To masowa akcja wywożenia maluchów i ich mam na wieś , która rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Teraz trzeba je ewakuować z powrotem na zachód. Linia kolejowa, którą niedawno wieziono sól mającą udawać śnieg upada, więc nadzieją pozostaje nieodległe Kamp i wodoloty Dornier Do-24, które startują na jeziorze Resko.
Katastrofalny lot
Gdy upadł Kołobrzeg Goebbels postarał się, żeby informacja o tym nie rozniosła się zbyt szeroko.
Jest 5 marca, gdy około godziny 14.00 na pokład wodnosamolotu Do24 T-3 dowodzonego przez starszego sierżanta Ericha Schulza wchodzi ponad 70 dzieci. O 14.30 zgromadzeni nad brzegiem jeziora ludzie z przerażeniem obserwują jak samolot spada do jeziora. Większość pasażerów ginie na miejscu. Z wypadku wychodzi cało jedna osoba – kobieta**. Szczątki samolotu do dziś znajdują się na dnie jeziora. Podobno to Armia Czerwona ostrzelała samolot przy starcie, choć inni twierdzą, że dzieci mogły przesunąć się na jedną stronę i maszyna straciła sterowność. Kolejnym wodnopłatom udało się bezpiecznie wystartować i dolecieć do celu. Ewakuacja kilku tysięcy osób zakończyła się 6 marca. Kilka dni później upadł Kołobrzeg. Goebbels starał się, żeby informacja o tym nie rozniosła się zbyt szeroko. W niemieckich kinach nadal grano bowiem „Kolberg”.
Dziś Kolberg to Kołobrzeg, a Kamp to Rogowo. W tym pierwszym znajdziecie Muzeum Oręża Polskiego, a w nim niektóre z wyłowionych przedmiotów, a w drugim tablicę upamiętniającą tragedię sprzed lat. Nad jeziorem Resko możecie z kolei obejrzeć pozostałości po istniejącym tutaj lotnisku wodnopłatów.
* Źródło: Wikipedia – hasło „Kolberg”. Dostęp z dnia 4.02.2024
** Źródło: Miastokolobrzeg.pl: „O katastrofie Dorniera podczas ewakuacji z Rogowa”, Robert Dziemba. Dostęp z dnia 4.02.2024
Pisząc korzystałam z: